Bilansowanie energii w sieci - rozliczanie w systemie opustu
System opustów
Od wejścia w życie nowej Ustawy o
Odnawialnych Źródłach Energii posiadacz
mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp stał się prosumentem. System opustów dotyczy osoby fizyczne oraz firmy ( firmy mają możliwość sprzedaży nadwyżek energii ).
Prosument jest producentem i konsumentem energii elektrycznej. W systemie rozliczeń dla prosumentów (opustów) konieczne jest posiadanie podpisanej umowy o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej jednocześnie. Formalności związane z wykonaniem
mikroinstalacji fotowoltaicznej kończą się na zgłoszeniu do zakładu energetycznego.
Czym jest opust ?
Opust jest rodzajem rozliczenia bezgotówkowego za energię elektryczną, która została pobrana z sieci przesyłowej i energii wyprodukowanej w mikroinstalacji prosumenta. Energia rozliczana jest w okresach rocznych lub krótszych, w zależności od zapisów umowy z dostawcą energii. Dla instalacji o mocy do 10 kW, za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh, a dla instalacji od 10 kW do 50 kW, ten stosunek ma się jak 1 : 0,7. Oczywiście prosument może wykorzystać całą wyprodukowaną energię na własne potrzeby. Jednak w Polsce średnio wykorzystywane jest ok. 15% energii własnej w czasie rzeczywistym.
Prosument nie ma naliczanych kosztów dystrybucji energii pobranej rozliczanej w systemie opustu.
Datą „zaksięgowania” wpływu energii od prosumenta jest ostatni dzień miesiąca, w którym została ona wprowadzona do sieci. Niewykorzystana energia przechodzi na następne okresy rozliczeniowe ale tylko przez okres jednego roku od daty wprowadzenia do sieci. Innymi słowy, energia wyprodukowana przez prosumenta i niewykorzystana, przepada po dwunastu miesiącach.
Warto więc dobrze gospodarować energią zużywaną i dobrze
zaprojektować instalację fotowoltaiczną, zgodnie z naszym zapotrzebowaniem energetycznym.