Na tablicy znamionowej panelu słonecznego znajduje się tajemniczy skrót” STC (standard Test Conditions). Jest to standard branżowy do testowania paneli słonecznych. Wszystkie panele są porównywane ze sobą w tych samych warunkach. Standard ten składa składa się z trzech składowych:
- Temperatura 25 st. C to temperatura nagrzania się samego panelu, a nie temperatura otoczenia (jest to czasem mylone). Panel może osiągnąć temperaturę 25 st. C nawet przy 18 st. C otoczenia.
- Nasłonecznienie czyli moc promieniowania słonecznego 1000 Watów / metr kwadratowy
Jest to moc promieniowania słonecznego na danym obszarze w określonym czasie.
- Masa powietrza – 1,5 – liczba ta jest nieco myląca, gdyż odnosi się do ilości światła, które musi przebić się przez całą atmosferę, zanim dotrze do powierzchni Ziemi.
Standardowe warunki testowe(STC) – tworzą jednolite warunki testowe, które umożliwiają przeprowadzanie jednolitych porównań modułów fotowoltaicznych przez różnych producentów. Warunki badania są określone następująco – napromieniowanie: 1000 W / m², temperatura: 25°C, AM: 1,5 (AM oznacza masę powietrza, grubość atmosfery; na równiku, masa powietrza = 1, w Europie ok. 1,5).
Uwaga: Według warunków STC oblicza się moc generatora fotowoltaicznego przy zgłoszeniu do zakładu energetycznego.
W Polsce niestety warunki pracy paneli odbiegają od tych standardowych STC. Dlatego bardziej miarodajnym standardem w naszej szerokości geograficznej jest NOCT (Normal Operating Cell Temperature). W Polsce nasłonecznienie rzadko przekracza 900 W/m kw., za to temperatura powietrza jest latem znacznie wyższa do daje nam kolejny spadek na wydajności paneli.
Warunki te są następujące:
- nasłonecznienie ok. 800 W/m2
- temperatura otoczenia oświetlanego panelu +20° C
- spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery 1,5 (AM 1,5)
- prędkość wiatru 1m/s
Projektując instalację fotowoltaiczną należy mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem temperatury spada moc nominalna panelu.
Upraszczając: wysokowydajny panel wg normy STC dający 300 Wp wg normy NOCT daje już tylko 219 Wp. Maksymalną moc panelu fotowoltaicznego określa się w jednostce Wp ( Wato pikach), a nie W (Wat). Pik (ang. peak), jest to moc szczytowa osiągana w warunkach STC. Tak więc wysokosprawne panele osiągają przy typowej powierzchni moc ponad 300 Wp, ale w warunkach rzeczywistej eksploatacji około 260 - 270 W.