Wydajność paneli fotowoltaicznych   Sprawność / wydajność, określa stosunek pozyskanej energii słonecznej do przetworzonej na energię elektryczną. Porównanie dokonywane jest w warunkach STC czyli Standardowe Warunki Testowania modułów fotowoltaicznych.  Warunki te to temperatura modułu testowanego 25 stopni Celsjusza oraz natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m2.

   Wydajność inaczej sprawność paneli jest różna nawet jeśli są wykonane przez tego samego producenta. Zależy to głównie od jakości wykonania i materiałów, z jakich panel jest wykonany. Sprawność standardowych paneli polikrystalicznych to średnio 16 – 18 %. Sprawność paneli monokrystalicznych to około 18 – 21 %, choć firma SunPower produkuje seryjnie panele przekraczające 22 % sprawności. Panele o słabszej sprawności nie są złymi panelami, oznacza to że potrzeba ich więcej do pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Tu może pojawić się problem z ilością miejsca. Drugim aspektem do przemyślenia jest fakt, że panele o wyższej wydajności są lepiej wykonane, mają dłuższy okres gwarancji, lecz cena jest wyraźnie wyższa. Rozwiązanie nasuwa się samo, jeśli mamy dość miejsca, np. możemy stworzyć instalację naziemną, to użyjemy tańszych paneli o mniejszej sprawności. Większa ilość paneli lub późniejsza potrzeba wymiany będzie kosztować nas mniej. Lepszej sprawności panele montujemy na dachach. Powód to również pieniądze. Na dachu nie tylko mamy do dyspozycji mniej miejsca ale koszt montażu lub wymiany jest zdecydowanie wyższy, dlatego im mniej paneli, tym dla nas lepiej.
Jest to jednak uproszczona kalkulacja. Aby oszacować potrzebną powierzchnię potrzebujemy wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie energetyczne. Do tego lepiej nada się moc znamionowa paneli.
 
Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych


Nominalna wydajność
   Moc znamionowa - nominalna wyraża się w watopikach (Wp, kWp).
Określa ona sprawność paneli w standardowych warunkach testowych, czyli w opisanych wyżej STC. Oblicza się moc z połączonych paneli. Z trzech połączonych paneli 370 Wp otrzymujemy 1,11 kWp mocy generatora fotowoltaicznego. Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych wynika ze sprawności oraz powierzchni. Panele o mocy 370 Wp nie muszą mieć tych samych rozmiarów. To już zależy od jakości danych paneli oraz użytej technologii wytwarzania.


Tolerancja mocy paneli fotowoltaicznych
   Producent przeprowadza tak zwany flash-test każdego modułu. Nadaje mu numer seryjny i tabliczkę znamionową. Każdy moduł może w niewielkim stopniu różnić się mocą znamionową. Dlatego na tabliczce wpisywana jest tolerancja mocy. Dobrej jakości moduł ma zwykle tolerancję na plusie, np.  + 3 Wp. Jak łatwo się domyślić, lepiej kupować panele z tolerancją dodatnią. Te z ujemną tolerancją mają zawyżoną lekko moc znamionową, a to może zaowocować niedoborami energetycznymi.
 

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Instalacje Fotowoltaiczne

LEAPTON SOLAR LP182*182-M-54-MH-410W

Solaredge SE25K 3-fazowy

SERAPHIM SRP-BMB-HV-370W

HUAWEI SUN2000 10 KTL

RISEN RSM144-7-450M G4.3 UWAGA OSTATNIE SZTUKI

HUAWEI SUN2000 15 KTL

RISEN TITAN 500Wp -

SMA STP 5.0

SUNPOWER P3 375 W Full Black

FoxESS F3000

RISEN TITAN 500Wp -

Sofar Solar 50000TL 2 MPPT 3-fazowy

HYUNDAI-HIE-S390VG M6 Shingled

HUAWEI SUN2000 8 KTL

JINKO JKM440-6TL4-V

Solaredge SE16K 3-fazowy

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE