Wydajność paneli fotowoltaicznych   Sprawność / wydajność, określa stosunek pozyskanej energii słonecznej do przetworzonej na energię elektryczną. Porównanie dokonywane jest w warunkach STC czyli Standardowe Warunki Testowania modułów fotowoltaicznych.  Warunki te to temperatura modułu testowanego 25 stopni Celsjusza oraz natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m2.

   Wydajność inaczej sprawność paneli jest różna nawet jeśli są wykonane przez tego samego producenta. Zależy to głównie od jakości wykonania i materiałów, z jakich panel jest wykonany. Sprawność standardowych paneli polikrystalicznych to średnio 16 – 18 %. Sprawność paneli monokrystalicznych to około 18 – 21 %, choć firma SunPower produkuje seryjnie panele przekraczające 22 % sprawności. Panele o słabszej sprawności nie są złymi panelami, oznacza to że potrzeba ich więcej do pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Tu może pojawić się problem z ilością miejsca. Drugim aspektem do przemyślenia jest fakt, że panele o wyższej wydajności są lepiej wykonane, mają dłuższy okres gwarancji, lecz cena jest wyraźnie wyższa. Rozwiązanie nasuwa się samo, jeśli mamy dość miejsca, np. możemy stworzyć instalację naziemną, to użyjemy tańszych paneli o mniejszej sprawności. Większa ilość paneli lub późniejsza potrzeba wymiany będzie kosztować nas mniej. Lepszej sprawności panele montujemy na dachach. Powód to również pieniądze. Na dachu nie tylko mamy do dyspozycji mniej miejsca ale koszt montażu lub wymiany jest zdecydowanie wyższy, dlatego im mniej paneli, tym dla nas lepiej.
Jest to jednak uproszczona kalkulacja. Aby oszacować potrzebną powierzchnię potrzebujemy wiedzieć jakie jest zapotrzebowanie energetyczne. Do tego lepiej nada się moc znamionowa paneli.
 
Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych


Nominalna wydajność
   Moc znamionowa - nominalna wyraża się w watopikach (Wp, kWp).
Określa ona sprawność paneli w standardowych warunkach testowych, czyli w opisanych wyżej STC. Oblicza się moc z połączonych paneli. Z trzech połączonych paneli 370 Wp otrzymujemy 1,11 kWp mocy generatora fotowoltaicznego. Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych wynika ze sprawności oraz powierzchni. Panele o mocy 370 Wp nie muszą mieć tych samych rozmiarów. To już zależy od jakości danych paneli oraz użytej technologii wytwarzania.


Tolerancja mocy paneli fotowoltaicznych
   Producent przeprowadza tak zwany flash-test każdego modułu. Nadaje mu numer seryjny i tabliczkę znamionową. Każdy moduł może w niewielkim stopniu różnić się mocą znamionową. Dlatego na tabliczce wpisywana jest tolerancja mocy. Dobrej jakości moduł ma zwykle tolerancję na plusie, np.  + 3 Wp. Jak łatwo się domyślić, lepiej kupować panele z tolerancją dodatnią. Te z ujemną tolerancją mają zawyżoną lekko moc znamionową, a to może zaowocować niedoborami energetycznymi.
 

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Instalacje Fotowoltaiczne

JA SOLAR JAM60S21 365 MR

Solaredge SE17K 3-fazowy

SUNPOWER 325W

Solaredge SE25K 3-fazowy

JA SOLAR 370W MR

FRONIUS Symo 20.0-3-M

Q.CELLS Q.PEAK DUO G8+ 350Wp

SMA STP 20000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

RISEN RSM132-6-360M-380

FRONIUS Symo 20.0-3-M

AstroSemi 360W

Solaredge SE25K 3-fazowy

RISEN RSM40-8-400M G5.3

HUAWEI SUN2000 20 KTL

SUNLINK SL4M120 375W

Sofar Solar 6.6KTL-X 2 MPPT 3-fazowy

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: ŚRUBY - WKRĘTY
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS BAKS
ENERGY 5 ENERGY 5
BK SOLAR SYSTEM BK SOLAR SYSTEM