Ranking paneli fotowoltaicznych

 
Nie możesz znaleźć najlepszego modułu słonecznego?  Zastanawiasz się który panel fotowoltaiczny jest najlepszy ? Jak wybrać najlepszy zestaw fotowoltaiczny i nie przepłacić ?
 
Istnieje wiele czynników, które należy przeanalizować aby można upewnić się który panel jest najlepszy.  W 2021 roku pojawiły się nowe model paneli które są o klasę wyższe niż ich poprzednicy.  Każdy klient ma inne oczekiwania i nie da się stwierdzić jednoznacznie, że jeden moduł jest lepszy od drogiego.

Najpierw należy postawić pytanie jakie kryterium jest kluczowe dla klienta przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Na świecie powstało wiele fabryk modułów fotowoltaicznych. Rynek produkcji został zdominowany przez producentów z Azji. Jest to związana z gigantycznymi nadkładami finansowymi jakie zostały poczynione w budowę nowoczesnych fabryk oraz inwestycje w badania i rozwój.  Niewątpliwym minusem jest logistyka i czas oczekiwania na produkt końcowy który średnio wynosi  2-3 miesiące od złożenia zamówienia. Z tego względu część producentów zdecydowało się na uruchomienie produkcji modułów w Europie dzięki czemu czas realizacji zlecenia został skrócony do 2-3 tygodni.

Niestety w Europie produkuje się znikome ilości „krzemu”.  Według oficjalnych danych w Europie produkuje się tylko 5 % globalnej produkcji komórek krzemowych gdzie w Azji aż 85 %. Dodatkowo produkcja jest tańsza o 40 %.

Producenci paneli słonecznych oferują różne modele paneli słonecznych. Pożądane jest, aby każdy model był najlepiej dopasowany do wybranego projektu.  Dlatego właśnie należy wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania inwestora.

Sama analiza producenta nie daje zbytniego wglądu w mocne i słabe strony poszczególnych paneli słonecznych w danym zadaniu. Dzięki doświadczeniu naszych przedstawicieli handlowych możesz być pewny, że twój wybór będzie trafny a instalacja będzie pracowała efektywnie.

Lista najlepszych paneli słonecznych 2021 ECD.pl zawiera informacje, których szukasz przy wyborze modułów.
 
MODUŁY PREMIUM
 
Moduły PREMIUM niewątpliwie są najlepsze na rynku. Niestety producenci oczekują wysokiej ceny za te produkty dlatego moduły te są rzadko wybierane przez klientów i stanowią niecały 5 % globalnej sprzedaży.
 
REC Alpha opinie:
Seria REC Alpha rozwinęła technologię HJT (wcześniej opanowaną przez Panasonic) do obecnie popularnej konstrukcji półogniwowej, wykorzystują ogniwa o sprawności sięgającej 21,7%.  Napełnianie ogniw monokrystalicznych typu N technologią HJT i nagrodą za innowacyjny projekt, receptura z pewnością zyska wielu wielbicieli. Jesteśmy autoryzowanym instalatorem firmy REC dzięki czemu otrzymujesz 25 lat gwarancji na produkt i degradację.
 
SunPower Maxeon 3 opinie:
Panel SunPower Maxeon 3 od dawna jest szczytem innowacyjnego projektu modułów słonecznych. Jednak wraz z odwróceniem się wyścigu od tanich, wydaje się, że konkurencja w zaawansowanych projektach modułów słonecznych jest większa. Niemniej jednak Sunpower Maxeon 3 pozostaje jednym z najlepiej zaprojektowanych modułów słonecznych na świecie.
 
LG NeON R opinie:
Modele LG NeON R  przekraczają ograniczenia określone w oryginalnym formacie 60-ogniwowym, wykorzystując kompozyty monokrystaliczne o wysokiej czystości, zaawansowaną łączność ogniw w połączeniu z niezwykle dopracowanymi cechami konstrukcyjnymi, które potencjalnie pozostają największym atutem LG NeON R poza wydajnością.
 
MODUŁY BARDZO DOBRE

W tej kategorii opisujemy moduły które jakościowo są bardzo dobre ale ich cena pozostaje rozsądna i według nas warto rozważyć montaż tych paneli. Moduły tej kategorii stanowią około 20 % sprzedaży.
 
QCells G+ opinie:
Marka QCells  należy do Koreańskiego koncernu Hanwha która przejęła prawa do wszystkich patentów wraz z know-how. Moduły tej firmy produkowane są w Malezji, Korei i Chinach a zespół inżynierów pracuje w Niemczech. Producent aspiruje do klasy PREMIUM i wypuścił w 2020 roku moduły QCELLS serii G+ w których okres gwarancji na produkt został wydłużony do 25 lat oraz podniósł niektóre parametry standardowych modułów.
 
SUNPRO POWER opinie:
Panele SUNPRO Power wykorzystuje zaawansowane technologie w produkcji modułów fotowoltaicznych. Moduły posiadają wszystkie certyfikaty europejskie i weryfikacyjne zgodności: TUV, CE, PID, Ammonia, Salt, Anti-corosion. Producent dysponuje gigantyczną fabryką dzięki czemu wykonuje moduły dla innych producentów modułów Azjatyckich. Producent od 2018 roku otworzył oddział w Polsce i zaoferował klientom niespotykaną na rynku gwarancję na produkt 30 lat zarówno na produkt i na degradację. Jest to niewątpliwie najlepsza gwarancja na rynku wśród znanych producentów paneli fotowoltaicznych.
 
Hyundai SHINGLED opinie:
Hyundai Energy Solutions Założona w 1972r. grupa Hyundai Heavy Industries jest jedną z najbardziej zaufanych marek sektora przemysłu ciężkiego.  Hyundai Energy Solutions jest jednym z głównych podmiotów działalności energetycznej grupy HHI i szczyci się produkcją wysokiej jakości produktów fotowoltaicznych. Firma korzysta z zaawansowanych technologii komórek  w technologii PERC SHINGLED i korzysta z laboratorium R&D i fabryki w Korei Południowej. Dzięki technologii PERC SHINGLED moduły zapewniają wysoką wydajność w czasie całego okresu produkcji. Firma zapewnia wysokie bezpieczeństwo finansowe co dla niektórych klientów może być decydujący czynnik.
 
HANPLAST ENERGY opinie:
Moduły firmy HANPLAST ENERGY zasługują na wyróżnienie ponieważ została zastosowana technologia ogniw HJT. Dzięki czemu moduły są bardziej odporne na mikropęknięcia a ich sprawność osiaga 23-24 %. Polski producent modułów które w naszej ocenie produkuje bardzo dobrej jakości moduły i podąża za dynamicznym rozwojemy rynku PV. Producent oferuje 30 lat gwarancji na produkt i 35 lat na degradację. 
 
MODUŁY DOBRE

Poniżej opisujemy moduły które w naszej ocenie warto instalować w których stosunek jakości do ceny jest najlepszy. Moduły w tej klasie stanowią aż 60 % całej sprzedaży.
 
JA SOLAR opinie:
Firma JA SOLAR to wiodący światowy producent wysokowydajnych produktów fotowoltaicznych. Dzięki ciągłym innowacjom technologicznym oraz dobrej kondycji finansowej moduły tej firmy są dystrybułowane aż do 100 krajów na całym świecie i chętnie wybierane zarówno przez klientów indywidualnych jak i komercyjnych. Polecamy szczególnie tym klientom którzy doceniają solidność wykonania.
 
SUNLINK PV opinie:
SUNLINK PV sprawdzony producent z grupy CHINA ELECTRONICS CORPORATION ( CEC ), który posiada ponad 17-letnie doświadczenie w produkcji ogniw fotowoltaicznych o wysokiej sprawności. Produkty SunLink PV są wytwarzane z wykorzystaniem sprawdzonych i przetestowanych na świecie technologii produkcji modułów fotowoltaicznych dzięki czemu producent oferuje 20 letnią gwarancję na produkt i 30 lat na degradacje. Moduły tej firmy dostępne są od ponad 10 lat w 40 krajach na świecie także w Polsce.
 
LONGi Solar opinie:
LONGi koncentruje się na badaniach i rozwoju produktów. W efekcie producent wprowadza na rynek zawsze najnowsze technologie zapewniając innowacje na rynku.  LONGI jakoo pierwsza firma w śród producentów na świecie podjęła decyzję zaprzestania produkcji modułów opartych na krzemie polikrystalicznym. Doskonałe rozwiązania do wytwarzania energii elektrycznej po niskich kosztach od LONGi są wyjątkowo rentowne. Moduły zyskują rekordową sprawność i znakomitą wydajność również przy słabym nasłonecznieniu lub w surowych warunkach, np. w regionach nadbrzeżnych lub w gospodarstwach rolnych.
 
QCELLS opinie:
Budżetowe moduły QCELLS dobrze wypadają w testach niezawodności i przechodzą większość kategorii. Sprawność tych modułów przekracza 20,1 % i są odporne na temperaturę. Przy wyborze należy pamiętać, że standardowe moduły tej firmy mają 12 letnią gwarancję produktową i 25 letnią na degradację - (tylko moduły z plusem mają wydłużoną gwarancję do 25 lat o czym pisaliśmy wcześniej).
 
CANADIAN SOLAR opinie:
CANADIAN SOLAR według rankingu PVTECH jest piątym co do wielkości producentem modułów na świecie. Producent przykłada dużą wagę co do wytrzymałości. Jego moduły zazwyczaj mają grubszą ramę oraz poprzeczki wzmacniające. Dzięki czemu są chętnie wybierane w strefach górskich. Firma jest jednym z największych producentów krzemu polikrystalicznego. Producent poinformował ostatnio o nowych rekordowych wynikach pełnowymiarowego polikrystalicznego ogniwa PERC typu N, który wyniósł 23,81 proc. Jest to wzrost aż o jeden punkt w porównaniu do poprzedniego rekordu. Sukces potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofer ISE. Testy wykonano na ogniwie o wymiarach 157×157 mm i wykonanym w technologii PASCon (Passivated Contact).
 
ASTRONERGY opinie:
Astronergy Solarmodule GmbH to spółka należąca do chińskiej grupy Chint zatrudniająco ponad 30 tyś osób. Produkty tej firmy są bardzo wysokiej jakości i bez problemu przechodzą testy przez niezależną instytucję  badającą PVEL DNV-GL. Producent zdobył tytuł „najlepszego wykonawcy”. W ubiegłym roku chiński producent modułów fotowoltaicznych Chint Solar został wykluczony przez Komisję Europejską z tzw. porozumienia cenowego i zlikwidował fabrykę w Niemczech przez co proces oczekiwania na produkty znacznie się wydłużył.
 
TRINA SOLAR opinie:
TRINA SOLAR  od ponad 25 lat wyznacza standardy i ustanawia kolejne rekordy w zakresie sprawności modułów fotowoltaicznych. Firma opatentowała ponad 852 patenty. Nie bez powodu zyskała tytuł jednego ze światowych liderów wyznaczających standardy w zakresie jakości i niezawodności modułów fotowoltaicznych. Produkty tej firmy są często wybierane przez klientów Niemieckich.  Firma została doceniona w licznych rankingach, m.in. Bloomberg Tier 1, Delloite Technology Fast 50. Produkty tej firmy możemy polecić z pełną odpowiedzialnością zarówno klientom indywidualną jak i przemysłowym.
 
GCL opinie:
GCL od początku istnienia postawił sobie za cel bycie jednym z czołowych dostawców modułów fotowoltaicznych dla przemysłu. Produkty tej firmy polecamy szczególnie klientom instytucjonalnym. Produkty tej firmy są produkowane tylko z krótkimi kablami przez co nie polecamy ich do ułożenia poprzecznego. GCL to najlepszy stosunek ceny do jakości dlatego znakomicie sprawdza się na dużych instalacjach.
 
Podsumowanie:
Przedstawiliśmy Państwu najlepszych naszych zdaniem producentów modułów fotowoltaicznych w Polsce. Przy ocenie kierowaliśmy się wieloma czynnikami nie tylko tym co jest napisane w karcie katalogowej ale głównie naszym wieloletnim doświadczeniem od 2014 roku w tej branży. Jako firma instalacyjna która działa na terenie całej Europy mieliśmy okazję mieć w rękach różne produkty. Zdarzyło się, że całe kontenery wracały do producentów.

Ważnym aspektem które jest ciężko ocenić to długoterminowa strategia firmy. Np. firma Panasonic produkuje moduły PREMIUM ale nie wymieniliśmy ich w naszym zestawieniu ponieważ producent nie zapewnia ciągłości dostaw i w naszej ocenie prędzej czy później wycofa się z produkcji modułów ( abyśmy się mylili ).

Dlatego też wybierając panele należy w naszej ocenie być ostrożnym. Na świecie jest wielu producentów często tak zwanych OEM ( którzy produkują moduły pod projekt ).  Moduły OEM wybierane najczęściej są do przetargów tam gdzie parytet najniższej ceny ma wysoką wagę punktową. Zachowaj wysoką ostrożność przy wyborze modułów z tej półki jakościowej.

Bez względu na to jaki moduł Państwo wybierzecie sugerujemy zapoznać się z warunkami gwarancji oraz instrukcją montażu. Tylko zlecając montaż doświadczonym instalatorom macie gwarancję dobrej inwestycji która będzie pracowała przez wiele lat.  Aby upewnić się, że moduł słoneczny jest rekomendowany przez naszych specjalistów zapraszamy do kontaktu. Telefon nic nie kosztuje a chętnie podzielimy się naszą wiedzą.
 
Ranking paneli fotowoltaicznych

Instalacje Fotowoltaiczne

JA SOLAR JAM72S30 540 MR

HUAWEI SUN2000 20 KTL

SUNLINK SL4M120 375W

FRONIUS Symo 3.0-3-M

LEAPTON SOLAR LP182*182-M-54-MH-410W

FoxESS T12

JA SOLAR JAM60S21 365 MR

SMA STP 20000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

SERAPHIM SRP-540-BMA-HV UWAGA OSTATNIE SZTUKI

SMA STP 15000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

SUNLINK SL-120M 365W (FB)

HUAWEI SUN2000 33 KTL

HYUNDAI-HIE-S390VG M6 Shingled

Solaredge SE27.6K 3-fazowy

SERAPHIM SRP-BMB-HV-370W

Sofar Solar 12KTL-X 2 MPPT 3-fazowy

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE