Energia słoneczna to powszechnie dostępna, darmowa energia na całej planecie. Panele słoneczne pozwalają na konwersję tej energii na właściwą formę energii elektrycznej, możliwej do wykorzystania przez wszystkie urządzenia domowe. Najnowsze technologie ogrzewania domostw wykorzystują głównie energię elektryczną, np.: piece soniczne, maty grzewcze, pompy ciepła, grzejniki o niskim współczynniku zapotrzebowania na energię. Właściciele domów, gospodarstw, budynków wielorodzinnych i inni inwestorzy dostrzegli, że instalacje solarne mogą znacząco i trwale obniżyć koszty utrzymania.
Obniżenie kosztów utrzymania gospodarstw widać natychmiast – już po pierwszym rachunku za energię. Rachunek za energię elektryczną może zostać zminimalizowany nawet do jedynie opłaty za licznik, czyli 10 – 15 zł/mies. (w zależności od taryfy – G11, G12)
Jakie zyski mamy z wyboru instalacji fotowoltaicznej:
- znacznie większa niezależność od publicznych dostawców energii
- niski koszt wytworzenia energii elektrycznej
- elastyczne rozwiązania instalacji fotowoltaicznej, które mogą w przyszłości zostać rozbudowane wg potrzeb
- czynny udział w ochronie środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji pyłów
- całkowity zwrot kosztów inwestycji w ciągu 5 – 6 lat
- brak podatności na zwiększone corocznie koszty energii elektrycznej
- brak podatności na przerwy w dostawie prądu. Szczególnie dotkliwy, gdy mamy urządzenia , które utrudnią nam życie, gdy nie zadziałają – bramy przesuwne, piece gazowe, zamrażarki, lodówki.
Obecnie rynek pojazdów elektrycznych bardzo się rozpędza. Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, będzie można ładować np. samochód za darmo, a więc zaoszczędzimy nie tylko na eksploatacji urządzeń domowych ale również mobilnych.
Oby prawodawstwo w naszym kraju zmieniało się w kierunku możliwości odkupienia energii z naszych gospodarstw domowych. Obecnie można inwestować w przemysłowe farmy fotowoltaiczne.