Zmiany ustawy OZE od 1 stycznia 2021
Zmiany w ustawie o Odnawialnych Źródłach energii od 1 stycznia 2021 roku (OZE) – które zmiany dotyczą instalacji fotowoltaicznych ?
Ministerstwo Klimatu przygotowało zestaw zmian dotyczących instalacji fotowoltaicznych. W poniższym artykule tłumaczymy czego konkretnie dotyczą.
- Zamiast koncesji – Rejestr Wytwórców
W zakresie podmiotów wytwarzających energię na własne potrzeby – podniesienie progu mocy do 1 MW dla instalacji OZE jako instalacje małej mocy, które nie będą wymagały koncesji.
W praktyce podmioty mieszczące się w nowych standardach (instalacja do 1 MW), a posiadających koncesję, będą przeniesione automatycznie do grupy wytwórców energii małej mocy.
- Sposób określania mocy instalacji potwierdzony na poziomie ustawy
Następną zmianą będzie ustawowe potwierdzenie łącznej mocy instalacji OZE. Ministerstwo proponuje aby określenie mocy łącznej następowało na podstawie danych z tabliczki znamionowej modułu fotowoltaicznego, a nie falownika. To tylko doprecyzowanie ustawy OZE, ponieważ praktycznie zakłady energetyczne właśnie w ten sposób określały moc instalacji fotowoltaicznej.
- Wydłużenie obowiązywania mechanizmu rozliczeń “opustu”
Rząd sygnalizuje inwestorom, że fotowoltaika ma „zielone światło” za sprawą wydłużenia terminów korzystania z opustów do 30 czerwca 2045 roku. Nowelizacja ustawy mówi tez o obowiązku zakupu niewykorzystanej energii po stałej cenie lub prawie do dopłaty do ceny rynkowej w ramach systemów FIT i FIP, a także po stałych cenach rynkowych w ramach systemu aukcyjnego. Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że w przypadku przedłużenia możliwości udzielania pomocy publicznej w mechanizmach FIT i FIP, nie jest liczony maksymalny termin realizacji zawartego w nim obowiązku, a maksymalny termin udzielania pomocy publicznej.
- Regulacje dot. planowania przestrzennego
Kolejną ważną zmianą w nowelizacji ustawy są regulacje dotyczące planowania przestrzennego. Jedną ze zmian jest podwyższenie granicy 100kW dla wybranych instalacji OZE zawartej w art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do 500 kW dla urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł z wyłączeniem:
- urządzeń fotowoltaicznych wolnostojących o zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 1000 kW
- innych niż wolnostojące urządzenia fotowoltaiczne
Podniesienie progu do 500 kW, a w przypadku wolnostojących urządzeń fotowoltaicznych do 1 MW bardzo uprości inwestycje w instalacje OZE, co może się przełożyć na ożywienie w gospodarce.
Proponowane zmiany są zdecydowanie korzystne dla branży. Zmiany te w znaczący sposób przyczynią się do powstania większych instalacji niż 50 kWp – oraz pozwolą przedsiębiorcom obniżyć koszty za energię.