W poprzednich latach oraz do połowy 2020, używaliśmy ogniw 156 mm, np. moduły 280-290 Poli lecz oraz 310-320 Mono, który zastępuje powszechnie moduły Polikrystaliczne jako bardziej popularne w przetargach oraz aukcjach, w bieżącym roku, ze względu na praktyczne wyrównanie cen obu.
2020 rok upłynął pod znakiem ogniw 158 mm (tzw. Right Angle – prostokątne) – np. moduły 325-345 Wp, lecz w połowie roku, zaczęliśmy stosować w produkcji powszechnie już ogniwa połówkowe 166 mm – np. moduły 370 Wp M120 H-C oraz duże 450 Wp M144 H-C.
Moduł o wyższej mocy, zawsze będzie trendem rynkowym. Obecnie najpopularniejsze jest ogniwo to M6 (166 mm), czyli nasze 370 Wp M TWIN 166mm, 450 Wp M TWIN BIG 166mm, 355 Wp M TWIN All Black 166mm, które wyparło ogniwo 156 oraz 158 mm.
Jeśli chodzi o produkcję modułów, to utrzymujemy trend TWIN/Half-cut, czyli moduły połówkowe, który raczej nie zmieni się w kolejnych latach.
Jeśli zaś chodzi o technologię, Mono PERC przoduje, Poli prawie zniknął z rynku, podaż spada i nie widzimy na horyzoncie nowych technologii / specjalnych osiągnięć w tej dziedzinie.
Z drugiej strony, technologia Mono PERC znalazła się w wąskim gardle, wydajność ogniwa nie może już wzrosnąć, nawet wzrost o 0,1% t to ogromny krok.
Wraz ze standardową finalizacją certyfikatu oraz modernizacją i przebudową linii produkcyjnej, rozwojem pojemności płytek / ogniw, następny trend to ogniwo 182 mm i 210 mm i typ ogniwa N.
Prognozujemy, iż nasz przyszły standard, to ogniwa typu N - 182 mm, ponieważ z punktu widzenia technologii, moduły z ogniwem 210 mm, są jeszcze w fazie projektowania.
Obecnie skupiamy się na najnowszej technologii ogólnodostępnej - HJT, to może być przyszłość, ale obecnie koszt ogniw HJT jest dosyć wysoki.
Typ modułu N – HJT będzie dostępny dopiero w 3 kwartale 2021 r. nasz będzie miał moc od 450 Wp w przypadku modułów ze 120 ogniwami oraz 540 Wp M144 do nawet 728 Wp Max w technologii Bi-facial.
Ogniwa HJT
(Heterojunction Technology - Heterozłącza)
To innowacyjny i rozwojowy produkt, którego wydajność jest znacznie wyższa od stosowanych powszechnie ogniw polikrystalicznych oraz monokrystalicznych typu-P. W modułach HJT dzięki połączeniu zalet monokrystalicznego krzemu ze świetną absorbcją światła krzemu amorficznego, możliwe jest osiągnięcie nawet 24% wydajności pojedynczego ogniwa. Ogromną rolę w dalszym rozwoju fotowoltaiki odgrywają ogniwa HJT, których budowa pozwala na mniej skomplikowany proces produkcji, przy zauważalnym wzroście wydajności.
Ogniwa monokrystaliczne typu-N HJT charakteryzują się mniejszą degradacją, która pozwala na średnio 2% większą produkcję energii po roku pracy.
Ogniwa HJT gwarantują mniejszą wrażliwość na wysokie temperatury. W stosunkowo chłodny letni tydzień zauważono prawie 4% różnicę w produkcji energii na korzyść modułu z ogniwami HJT. W gorące dni możliwa jest nawet i 6,5% większa produkcja w stosunku do standardowych ogniw.
Na podstawie rzeczywistych obserwacji można stwierdzić, że ogniwa HJT w połączeniu z wszystkimi przewagami technologii łączenia ogniw SmartWire - mogą w praktyce wygenerować nawet o 15% więcej energii w skali roku niż standardowe ogniwa.