Montaż instalacji fotowoltaicznej umożliwia nam pozyskiwanie darmowej i czystej energii elektrycznej ze słońca. Jednak co zrobić z nadwyżką prądu, którego nie jesteśmy w stanie zużyć? Dowiedz się, czy i na jakich zasadach możliwe jest odsprzedanie energii z fotowoltaiki.
Kto może sprzedawać energię wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych?
Na wstępie warto zaznaczyć, że właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp określani są mianem prosumentów. Osoby fizyczne zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa nie mogą odsprzedawać wyprodukowanej energii. W tym konkretnym przypadku nadwyżka zostaje przekazana do sieci, a następnie odebrana zimą, w postaci upustu na energię pobraną od zakładu. Za każdy 1 kWh przesłany do sieci energetycznej przysługuje prawo do odebrania 0,7 lub 0,8 kWh.
Sprzedażą prądu pozyskanego z odnawialnych źródeł energii mogą zajmować się wyłącznie nieprosumenckie gospodarstwa domowe, określane potocznie mianem farm fotowoltaicznych. Do prowadzenia działalności gospodarczej opierającej się na dystrybucji energii elektrycznej niezbędne jest posiadanie stosownej koncesji.
Odsprzedaż energii elektrycznej – jak to działa?
O czym już wspominaliśmy, prosumenci mogą magazynować nadwyżki energii w zasobach danego zakładu energetycznego po to, aby potem ją wykorzystać na realizację własnych potrzeb. Bardzo często zdarza się tak, że nadmiar wytworzonej w okresie wiosenno-letnim energii elektrycznej wystarcza na pokrycie zapotrzebowania energetycznego zimą, kiedy to wydajność systemu fotowoltaicznego znacząco się obniża. Dzięki temu właściciele instalacji nie muszą dokonywać zakupu energii z sieci, co generuje dodatkowe oszczędności.
Jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne, to tutaj odsprzedaż wyprodukowanej energii zazwyczaj odbywa się w dedykowanym systemie aukcyjnym, zapewniającym zmienne stawki opłat przesyłowych. Kontrakt wygrywa ta firma, która zaoferuje najkorzystniejsze warunki odsprzedaży.
Sprzedaż prądu do sieci – cena
W przypadku nadwyżek energii pozyskiwanych z dużych systemów fotowoltaicznych istotnym czynnikiem jest wysokość stawek za 1Mhw oraz sposób rozliczania dystrybucji prądu - przedsiębiorcy skorzystać mogą ze wspomnianego wcześniej systemu aukcyjnego bądź formuły PPA bazującej na stałych stawkach. Niemniej, warto pamiętać o tym, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na czystą energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, co z kolei pozytywnie przekłada się na wzrost stawek opłat przesyłowych.