Jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze?
Panele fotowoltaiczne to jeden z najważniejszych elementów instalacji przystosowanej do pozyskiwania darmowej energii elektrycznej ze Słońca. Od technologii wykonania modułów fotowoltaicznych zależy efektywność pracy całego systemu. Zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Skorzystaj z naszych wskazówek i sprawdź, na który z dostępnych modeli warto zwrócić uwagę.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie technologią wykonania. W ostatnich czasach dużym uznaniem wśród najbardziej wymagających klientów cieszą się panele amorficzne, monokrystaliczne, a także polikrystaliczne. Jakimi cechami wyróżniają się każde z nich? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.
Panele amorficzne
Panele amorficzne nazywane inaczej panelami cienkowarstwowymi cechuje przede wszystkim niewielka grubość półprzewodników, która wynosi zazwyczaj kilka mikronów. W tym przypadku cienka warstwa krzemu nakładana jest na powierzchnię wykonaną z innego materiału (np. szkła). Choć koszt ich zakupu jest stosunkowo niewielki, to warto wiedzieć o tym, że wykazują one najniższą sprawność ze wszystkich rodzajów paneli.
Panele monokrystaliczne
Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je z pojedynczego bloku krzemu. Z racji na dosyć skomplikowany proces produkcji oraz wysoką sprawność ogniw, koszt ich nabycia wiąże się ze sporym wydatkiem. Największą spośród wszystkich zalet paneli monokrystalicznych jest fakt, że najlepiej pochłaniają one promienie słoneczne, co z kolei przekłada się na wydajność pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, charakteryzują się one wysoką jakością oraz estetyką wykonania.
Ogniwa polikrystaliczne
Są to panele wyróżniające się krystaliczną budową, wykonane ze sprasowanego bloku krzemu. Posiadają one niejednolitą powierzchnię, układającą się w charakterystyczne “puzzle”. Są one znacznie droższe od paneli amorficznych, ale też tańsze od paneli monokrystalicznych, co spowodowane jest nieskomplikowanym procesem produkcji. W porównaniu do poprzednio omawianego modelu cechują się o wiele mniejszą wydajnością.
Czym kierować się przy wyborze najlepszych paneli fotowoltaicznych?
Niezależnie od tego, na który z dostępnych rodzajów paneli fotowoltaicznych się zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru zwrócić uwagę na takie aspekty jak czas trwania oraz warunki gwarancji udzielanej przez producenta, tolerancję mocy paneli oraz ich odporność na temperaturę, certyfikaty dotyczące niezawodności czy opinie innych użytkowników.