Idea działania systemu fotowoltaicznego polega na przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jak zatem instalacja fotowoltaiczna sprawdza się w okresie zimowym, kiedy to słonecznych dni jest znacznie mniej niż latem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części wpisu.
Jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy mieć na uwadze fakt, że jest to instalacja całoroczna o zmiennej wydajności. Oczywiście najwięcej zielonej energii produkowanej jest w okresie letnim, kiedy to słońce świeci długo i intensywnie. Natomiast zimą, jak łatwo można się domyślić, sprawność paneli fotowoltaicznych jest znacznie słabsza, zwłaszcza w grudniu i styczniu. Co więcej, warto pamiętać o tym, że instalacja nie produkuje energii:
- w nocy,
- przy bardzo silnym zachmurzeniu oraz mgle,
- gdy panele są całkowicie pokryte śniegiem lub szronem,
- w przypadku braku napięcia z sieci energetycznej zasilającej budynek.
Wydajność systemu fotowoltaicznego w okresie zimowym
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom panele fotowoltaiczne dobrze radzą sobie również w zimie. Nowoczesne systemy przystosowane są do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, nawet w temperaturze -40'C. Sprawność paneli można poprawić poprzez ich regularne odśnieżanie. Niemniej jednak czynność tę należy wykonywać bardzo delikatnie, tak aby nie porysować ich delikatnej powierzchni.
Warto pamiętać również o tym, że efektywność działania instalacji fotowoltaicznej zimą zależy także od miejsca montażu paneli, kierunku ułożenia ogniw względem światła oraz kąta nachylenia zamontowanych paneli. Zgodnie z opinią ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli na dachu od strony południowej, pod kątem 35 stopni, tak aby instalacja była, jak najbardziej odsłonięta.
Roczny bilans energetyczny – ocena wydajności paneli fotowoltaicznych w lecie i zimie
Niekiedy może się zdarzyć tak, że ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w okresie letnim będzie znacznie większa niż zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Nadwyżka energii przesyłana jest do wybranego zakładu energetycznego, w zamian za co otrzymujemy zapłatę, w wysokości zgodnej z treścią zawartej umowy. Przeglądając bilans roczny, stanowiący ocenę sprawności paneli fotowoltaicznych może okazać się, że nadwyżka energii odsprzedanej do zakładu energetycznego zdecydowanie przewyższa zimowy pobór energii, co w efekcie przekłada się na naszą korzyść.