Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej oraz zwiększająca się świadomość ekologiczna, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się, ile kosztuje wybudowanie własnej elektrowni słonecznej oraz czy korzystanie z niej jest opłacalne.
Ile trzeba wydać na instalację fotowoltaiczną?
Inwestycja w fotowoltaikę to jednorazowy, lecz dosyć spory wydatek. Osoby zainteresowane pozyskiwaniem energii z OZE muszą przygotować się na poniesienie kosztów w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na całkowity koszt budowy elektrowni słonecznej składa się cena zakupu paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, a także koszty montażu instalacji i podatek VAT (8%). Cena paneli słonecznych zależy m.in. od ich rozmiaru, ilości, jakości użytych tworzyw, mocy oraz typu konstrukcji. Natomiast na koszt montażu modułów fotowoltaicznych wpływa kilka czynników, w tym instalatora, doświadczenia wybranej firmy oraz miejsca montażu paneli.
Jeżeli chodzi o koszty użytkowania instalacji fotowoltaicznej, to tutaj na uwadze należy mieć wydatki związane z czyszczeniem i konserwacją paneli słonecznych. Niektórzy posiadacze systemów fotowoltaicznych decydują się również na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, co generuje kolejne koszty eksploatacyjne.
Opłacalność fotowoltaiki
Produkcja darmowej energii ze słońca, która w pełni pokryje zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, skutkuje znacznym obniżeniem miesięcznych rachunków za zużycie energii elektrycznej. Co więcej, instalacja chroni odbiorców przed podwyżkami cen prądu. Szacuje się, że czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne następuje po ok. 10 latach. Później instalacja zaczyna przynosić czyste zyski. Warto pamiętać również o tym, że koszty inwestycji można obniżyć, korzystając z dostępnych programów dofinansowania lub ulgi termomodernizacyjnej.
Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych się nie opłaca?
Pomimo wielu zalet montaż instalacji fotowoltaicznej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku, gdy dach budynku skierowany jest na północ - wówczas ilość generowanej energii może okazać się niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania energetycznego nieruchomości.
Osoby, które w najbliższym czasie planują wymianę pokrycia dachowego lub przeprowadzkę do nowego domu, również powinny wstrzymać się z budową elektrowni słonecznej, aby uniknąć ewentualnych kosztów demontażu i ponownego montażu instalacji.