Fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika Ceny prądu nieustannie rosną, dlatego też coraz więcej rolników rozważa możliwość zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Jakie korzyści wiążą się z montażem systemu do produkcji czystej energii ze słońca? Odpowiedź zarówno na to, jak i wiele innych pytań znajdziesz w treści poniższego artykułu.

Czy panele fotowoltaiczne dla gospodarstw rolnych to dobre rozwiązanie?

Fotowoltaika dla rolników cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są na budynkach gospodarczych oraz nieużytkach rolnych. Oczywiście duży wpływ na to mają oszczędności, jakie gwarantują tego typu systemy. Rozwiązanie to sprzyja nie tylko środowisku naturalnemu, ale także kondycji domowego budżetu. Choć budowa przydomowej, ekologicznej elektrowni jest dosyć kosztowną inwestycją, to warto pamiętać o tym, że koszty montażu modułów fotowoltaicznych zwracają się już po ok. 5-6 latach. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, czas ten z pewnością będzie znacznie krótszy.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników zalety

Inwestycja w panele słoneczne niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznych zaliczamy m.in.:
  • pozyskiwanie taniej i czystej energii – jest to jeden z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Rozwiązanie to zapewnia niezależność od dostaw prądu, a przy dłuższym użytkowaniu generuje zyski,
  • ochrona środowiska naturalnego - decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, przyczyniasz się do zmniejszenia emisji szkodliwych spalin, co ma pozytywny wpływ na otaczającą nas przyrodę,
  • zyski – fotowoltaika pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które następnie można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa, inwestując w zakup nowych maszyn rolniczych czy innych niezbędnych narzędzi.
Fotowoltaika ulga dla rolnika

O czym już wspominaliśmy, instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z niemałym wydatkiem. W tym przypadku rolnicy mogą skorzystać m.in. z programu Agroenergia (do 20% kosztów). Oferta skierowana jest przede wszystkim do właścicieli oraz dzierżawców nieruchomości rolnych od 1 ha do 300 ha, którzy gospodarstwo rolne prowadzą co najmniej od roku. Ponadto rolnikom mogą liczyć także na odliczenia podatkowe, stanowiące 25% kosztu całej instalacji. Warto tutaj zaznaczyć, że odliczenie to może zostać rozłożone na 15 lat. Dla przykładu, w sytuacji, gdzie rolnik wydał 60 tys. zł na instalację PV, to ulga podatkowa wyniesie 15 tys. zł. Przyjmując, że opłaca on 1000 zł podatku rocznie, wówczas przez okres 15 lat nie musiałby uiszczać należnych opłat.
 
Jakie urządzenia można zasilać energią ze słońca ?

Współczesne maszyny rolnicze bywają energochłonne a ich użycie jest konieczne w każdym gospodarstwie rolnym. Koszty prądu w gospodarstwie można obniżyć dzięki inwestycji w instalację pozyskującą energię z odnawialnych źródeł. Każda inwestycja ma najlepszą stopę zwrotu jeśli produkowaną energię zużywamy na bieżąco. Dzięki temu nie płacimy za prąd anie nie ponosimy kosztów jego dystrybucji.

Co zrobić z nadwyżkami energii której nie jesteśmy wstanie zużyć ?

Pomysłów co zrobić z nadwyżkami energii jest co najmniej kilka. Poniżej opiszemy te najbardziej ekonomiczne i najczęściej stosowane w gospodarstwie rolnym. Do najważniejszych z nich należy:
  • zbuforowanie energii w zasobniku C.O.W. – ten sposób jest banalnie prosty i najtańszy do wykorzystania. Dzięki niemu nadal zużywamy 100 % energii a ciepłą wodę możemy wykorzystać w dowolnym czasie,
  • możemy naszą instalację fotowoltaiczną rozbudować o magazyny energii. Dzięki zastosowaniu niewielkiego magazynu 10 kW konsumpcja zwiększa się średnio z 20 do aż 40 %,
  • magazynowanie energii może się odbyć w sieci. To rozwiązanie funkcjonuje już od 2016 roku i jest bez kosztowe. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest wielkość magazynu który przyjmie nam każdą ilość energii z instalacji PV. Dzięki temu możemy pomyśleć o dużej instalacji fotowoltaicznej i nie musimy się martwić jej zmagazynowanie,
  • nie wykorzystaną energię możemy sprzedać do zakładu energetycznego.
W 2022 roku wraz ze zmianą ustawy OZE pojawią się nowe możliwości zarządzania energią które spowodują że fotowoltaika stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Każdy z inwestorów będzie mógł wtedy pomyśleć o rozbudowie swojej inwestycji.

Z polisą nie straszny wiatr, złodziej ani… kuna.

Oprócz atrakcyjnego finansowania jakie przysługuje rolnikom na montaż instalacji fotowoltaicznych, ważny jest jeszcze jeden element, który może zapewnić sukces i opłacalność przedsięwzięcia czyli ubezpieczenie.
Nasza firma proponuje atrakcyjne ubezpieczenie wszystkich wykonanych instalacji zarówno na efektywne jej działania jak i również przed ewentualnymi szkodami jakie mogłyby się zdarzyć.
Fotowoltaika pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które następnie można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa, inwestując w zakup nowych maszyn rolniczych czy innych niezbędnych narzędzi. Zapraszamy do kontaktu.
Fotowoltaika dla rolnika

Instalacje Fotowoltaiczne

TRINA TSM-395 W MBB Vertex S

HUAWEI SUN2000 50 KTL

SUNPOWER P3 375 W Full Black

SMA STP 25000TL-30

SMA STP 25000TL-30

Q.PEAK DUO BLK-G8+ 340Wp

Solaredge SE25K 3-fazowy

RISEN TITAN 500Wp -

HUAWEI SUN2000 50 KTL

JA SOLAR 370W MR

HUAWEI SUN2000 50 KTL

RISEN TITAN 500W

FoxESS T17

FoxESS T20

SUNLINK SL-120M 365W (FB)

FRONIUS Symo 17.5-3-M

FRONIUS Symo 17.5-3-M

RISEN RSM40-8-400M G5.3

SMA STP 25000TL-30

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE