Falowniki Solaredge RWB nowość
Jako pierwsza firma instalacyjna paneli fotowoltaicznych wprowadzamy do naszej sieci sprzedaży falowniki trójfazowe RWB firmy Solaredge. Do czego służą falowniki RWB ? Dlaczego producent tak długo zwlekał z wprowadzeniem ich na rynek ?
Falowniki Solaredge dla użytku domowego ?
Projektując instalacje fotowoltaiczne dla domu bardzo często jesteśmy ograniczeni dostępną powierzchnią. Falowniki Solaredge w znaczący sposób ułatwiają nam to zadanie umożliwiając wykorzystanie wszystkich połaci dachu. Dzięki optymalizatorom mocy każdy panel fotowoltaicznych pracuje niezależnie od pozostałych modułów w stringu. Ale analizując setki dachów dochodzimy do takich sytuacji, że pomimo chęci nie możemy zrealizować inwestycji u klienta w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać potencjał.
Dlaczego powstała luka w technologii ?
W ostatnim czasie producenci modułów fotowoltaicznych prześcigali się w wykorzystaniu większych komórek krzemowych do produkcji modułów. Przełożyło się to na zwiększenie mocy pojedynczego panelu fotowoltaicznego kosztem wielkości modułu ale też spowodowało problemy przy projektowaniu instalacji na falownikach firmy Solaredge.
Najmniejsze falowniki trójfazowe jakie mieliśmy dostępne to SE3 i SE4 kW. Problem polegał na tym, że falownik SE3 do prawidłowej pracy potrzebuje minimum 13 paneli a SE4 aż 14 szt. modułów fotowoltaicznych. Jeśli klient decydował się na moduły 390W dawało nam to przy 14 szt. generator o mocy 5,46 gdzie zgodnie z instrukcją przekraczaliśmy maksymalną moc prądu stałego jaką producent dopuszczał. Więc automatycznie nie można było takiej instalacji wykonać.
SE3 z 10 modułami rozwiązaniem problemu ?
Firma Solaredge szybko wprowadziła możliwość użycia 10 modułów z falownikiem SE3. Ale w naszej ocenie to nie było dobre posunięcie ponieważ ograniczaliśmy klientów co do ilości modułów fotowoltaicznych oraz nie mogliśmy przekroczyć maksymalnej mocy jaką falownik SE3 mógł przyjąć po stronie DC. Zgodnie z kartą katalogową jest to 3700 W. Przez tego typu ograniczenia producent pozwalał w ramach wyjątku zainstalować 10 paneli o maksymalnej mocy 370W wiec moduły wyższej mocy z automatu były odrzucane na etapie projektowym. Wiele firm instalacyjnych popełniało błędy instalując mocniejsze panele ponieważ nie doczytali tego co producent napisał małym tekstem w karcie katalogowej.
Rozwiązaniem tego problemu są inwertery RWB
Rozwiązanie problemu nadeszło dopiero w 2021 roku. Producent wypuścił inwertery trójfazowe umożliwiające projektowanie instalacji wykorzystując mniejszą ilość modułów fotowoltaicznych i falowników trójfazowych. Europejskie Centrum Dystrybucji jako pierwsze otrzymało do dyspozycji serię falowników Solaredge SE3K-RWB, SE4K-RWB, SE5K-RWB. Falowniki te współpracują z optymalizatorami P401 lub P505. Dzięki temu mamy już możliwość zaprojektować instalację trójfazową od 8 szt. wykorzystując moduły wysokonapięciowe.
Solaredge po raz kolejny udowadnia że najważniejszy jest dla niego klient.