Czy wymiar paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?
Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a jednocześnie sprzyjają środowisku naturalnemu, przez co nieustannie cieszą się rosnącą popularnością. Decydując się na budowę mikroelektrowni fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności należy skupić się na doborze odpowiednich wymiarów paneli. Zarówno ich wielkość, jak i waga powinny zostać dopasowane pod kątem kształtu oraz nośności, co zagwarantuje efektowne i bezpieczne działanie instalacji. Ponadto, warto tutaj wspomnieć o tym, że w przypadku zbyt małego dachu, bardzo często niemożliwe jest zainstalowanie wyznaczonej liczby paneli, a co za tym idzie – uzyskanie oczekiwanej mocy energii elektrycznej.
Jakie są dostępne wymiary paneli słonecznych?
Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą od liczby ogniw wykorzystanych do ich budowy.
Na polskim rynku dostępne są modele paneli PV o 60, 72, 120 i 144 ogniwach, z czego największą popularnością cieszą się moduły o 120 ogniwach, mocy ok. 375 W i średnich wymiarach:
- długość - 175 -180 cm,
- szerokość - 103-105 cm
- grubość ramy - 3,5 - 4 cm
Dla instalacji przemysłowych oraz dużych połaci dachu polecamy stosowanie paneli o mocy aż 500 W i wymiarach:
- długość – 222 cm
- szerokość – 102 cm
- grubość ramy – 4 cm
Uwaga moduły przemysłowe mają 150 ogniw.
Ile ważą moduły fotowoltaiczne?
Waga paneli słonecznych to kolejny istotny czynnik, jaki należy uwzględnić przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznej.
Jak łatwo można się domyślić, waga pojedynczego modułu zależna jest od jego wymiarów. Standardowy panel o 60 ogniwach waży ok. 18-20 kg.
Dysponując tę wiedzą, łatwiej nam będzie oszacować, czy nośność dachu budynku wytrzyma ciężar całej instalacji. Zgodnie z opinią ekspertów przy średnim obciążeniu modułem o wadze 20 kg, nośność dachu powinna wynosić 250 kg/m2.
Moduły o mocy 375 Wp posiadają 120 ogniw monokrystalicznych a ich waga waha się od 19,5 do 21,3kg. Natomiast moduł przemysłowy o mocy 500 W osiąga wagę około 28 kg.
Zastanawiasz się, ile paneli fotowoltaicznych należy zainstalować na dachu? Zakładając, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej gospodarstwa domowego wynosi ok. 2500 kWh, należy stworzyć konstrukcję o mocy 3 kWp. Jak łatwo można obliczyć, w tym przypadku konieczne jest zamontowanie 12 modułów, na co potrzebne będzie 20 m2 wolnej przestrzeni na dachu.
Co zrobić w sytuacji, kiedy dach okaże się za mały na montaż instalacji o tej mocy? Wówczas jedynym możliwym rozwiązaniem pozostaje umieszczenie paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Rekomendujemy instalacje na grunt przede wszystkim w przypadkach gdy pokrycie dachowe jest nietypowe bądź występują liczne zacienienia tj. kominy, wykusze, maszt anteny. Klienci którzy decydują się na montaż instalacji na gruncie osiągają większy uzysk o około 10 % w stosunku rocznych. Wynika to z faktu, że instalacja jest lepiej chłodzona przez wiatr.