Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne ?

Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne ? Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup instalacji fotowoltaicznej musimy rozważyć wiele kwestii.
Na początku należy sprecyzować parametry  jakiej mocy instalacja jest nam potrzebna. Możemy to wyliczyć na podstawie rocznego rachunku z zakładu energetycznego. Jeżeli jednak w przyszłości będziemy planowali zakup jakiegoś sprzętu elektronicznego musimy mieć na uwadze również to, że ilość potrzebnej nam energii będzie większa, co przy złym oszacowaniu mocy instalacji, może wpłynąć na końcowy rachunek. Średnio zakładamy, że inwestor kupuje instalacje o 20- 30 % większą niż aktualne zapotrzebowanie.
 
Co w przypadku kiedy wykorzystamy całą energie?
 
Według ustawy OZE, 80% energii wyprodukowanej, możemy wykorzystać bezpłatnie  przez 12 miesięcy a reszta jest oddawana do zakładu energetycznego, który magazynuje naszą energie i przy jej deficycie może nam ją odsprzedać. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji.

Wybór podzespółów do instalacji fotowoltaicznej. 
 
Producenci z Chin wyspecjalizowali się w produkcji krzemu a krzem to podstawowy materiał do produkcji paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, że najwięksi producenci paneli pochodzą z Azji a firmy które składają moduły w Europie są uzeleżnieni od komponętów za wielkiej wody. Branża modułów fotowoltaicznych została zdominowana przez Azjatyckich producentów to tego stopnia, że produkują lepszej jakości moduły niż firmy z Europy. Na szczęście rynek Polski jest na tyle atrkacyjny, że mamy w czym wybierać i każdy inwestor znajdzie odpowiednie moduły do swojej instajacji. Ale moduły to nie wszystko ponieważ  prawidłowy dobór falownika który jest kluczowym elementem do prawidłowej pracy całej instalacji. W tym miejscu potrzebna jest pomoc osób doświadczonych którzy dobiorą minimalny i maksymalną ilość danych paneli fotowoltaicznych w łańcuchu aby uniknąć problemów z nieprawidłową pracą instalacji lub utratą gwarancji na podzespoły.
 
Rozmieszczenie modułów na dachu.
 
Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednie rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na połaciać dachu. Należy dobrze wymierzyć dach, aby zmieściła się na nim odpowiednia ilość modułów. Musimy również zwrócić uwagę na miejsce oraz kąt nachylenia paneli na dachu czy też na gruncie. Musimy pamiętać aby w miejscu zamontowanych paneli nie może wystąpić zacienienie przez różnego rodzaju drzewa, budynki czy np. komin. Trzeba zdawać sobie, że jeżeli któryś z paneli jest zacieniony to produkcja energii spada. W takich przypadkach rekomendujemy inwerter Solaredge, który pozwala aby zacieniony moduł nie wpływał na prace pozostałej instalacji.
 
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych a warunki gwarancji.
 
Oprócz montażu paneli czy na dachu, czy na gruncie, ważna jest również gwarancja na podzespoły. Warto zwrócić uwagę na długość oferowanej gwarancji modułów czy inwertera. W przypadku modułów na rynku można znaleźć gwarancje na 12 lat ale również na 20 lat. Zaś w przypadku inwerterów standardowa gwarancja to 5 lat ale można wykupić opcje na kolejne lata. Uwaga montując samodzielnie panele fotowoltaiczne musimy zapoznać się z warunkami montażu jakie wydał dany producent w przeciwnym razie gwarancja zostanie odrzucona. Często producenci paneli fotowoltaicznych autoryzują firmy instalacyjne dzięki czemu są wstanie wydłużyć okres gwarancji nawet do 30 lat. Musimy pamiętać, że firma instalacyjna przechodzi coroczną certyfikację u danego producenta oraz jest związana z umową w której obliguje się do montażu paneli zgodnie z instrukcją.
 
Samodzielny montaż paneli a ubezpieczenie.
 
Wiadome jest, że  montaż oraz instalacja nie są tanie, dlatego warto jest mieć to na uwadze. Jednym z odpowiednich wyborów jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej na wypadek uszkodzeń spowodowanych czynnikami atmosferycznymi np. uderzeniem piorunu, dużym wiatrem a także aktami wandalizmu. W tym miejscu należy zweryfikować prawo budowlane pod kątem montażu instalacji fotowoltaicznych aby uniknąć sytuacji odmowy wypłaty ubezpieczenia oraz przepisy przeciwpożarowe. Prosimy pamiętać, że każdą instalację o mocy powyżej 6,5 kW niezależnie czy jest montowana na gruncie czy na dachu należy uzgodnić projekt z rzeczoznawcą przeciwpożarowym i zgłosić taką instalację do straży pożarnej. Przez niedopełnienie tych obowiązków narażamy się w najlepszym wypadku na odmowę wypłaty ubezpieczenia.
 
Jak przyłączyć naszą instalację do sieci?
 
Jeśli nasza instalacja została już wykonana, to ostatnim krokiem do jej użytkowania jest zgłoszenie do zakładu energetycznego. Zatem należy wypełnić prawidłowo odpowiedni wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci  oraz dołączyć karty katalogowe modułów, inwertera wraz z odpowiednimi deklaracjami. W ciągu 30 dni od prawidłowo złożonego wniosku zakład energetyczny powinien inwestorowi wymienić licznik na dwukierunkowy. Nie są to jednak proste dokumenty a każdy błąd oddala nas od szybkiego korzystania z energii słonecznej. Dlatego ten etap warto zostawić osobą z doświadczeniem , które z takimi dokumentami mają styczność na co dzień.
 
W naszej ocenie montaż instalacji fotowoltaicznej, to proces, który warto powierzyć profesjonalnym instalatorom. Nasza firma współpracuje z doświadczonymi instalatorami z odpowiednimi kwalifikacjami oraz uprawnieniami którzy mogą się pochwalić setkami montaży instalacji w całym kraju. Ich duże doświadczenie, gwarantuje, że potrafią uporać się z każdą nawet najbardziej skomplikowaną instalacją.
 
Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne ?

Instalacje Fotowoltaiczne

JA SOLAR JAM60S20 380 MR

Sofar Solar 20000TL-G2 2 MPPT 3-fazowy

RISEN TITAN 505Wp

FRONIUS Symo 17.5-3-M

FRONIUS Symo 20.0-3-M

RISEN RSM132-6-380M

FoxESS T20

FoxESS T20

RISEN RSM40-8-400M G5.3

Solaredge SE25K 3-fazowy

LEAPTON SOLAR LP182*182-M-54-MH-410W

SMA STP 20000 TL-30

SERAPHIM SRP-BMB-HV-370W

SMA STP 4.0

SUNLINK SL4M120 375W

SMA STP 20000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

TRINA TSM-385 W MBB Vertex S FULL BLACK

HUAWEI SUN2000 6 KTL

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE