Czy montaż małej instalacji fotowoltaicznej ma sens?
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory w Polsce zamontowano ponad sto tysięcy systemów przystosowanych do pozyskiwanie energii ze słońca. Kiedy warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych? Czy, aby na pewno jest to dobre rozwiązanie dla każdego?
Montaż paneli fotowoltaicznych ? Czy to się opłaca?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez inwestorów. Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie rozważyć wszystkie “za i przeciw”. System fotowoltaiczny to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za zużycie energii elektrycznej (zwłaszcza jeżeli te przekraczają kilkaset złotych miesięcznie) oraz zadbanie o środowisko naturalne. Podczas procesu wytwarzania prądu ze słońca, do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe zanieczyszczenia. Co więcej, przy długotrwałym użytkowaniu instalacja zaczyna generować spore oszczędności. Zatem w jakich przypadkach montaż systemu staje się nieopłacalny?
W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z fotowoltaiki?
Choć pozyskiwanie energii ze słońca niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych i finansowych, to nie zawsze budowa systemu jest opłacalna. Niezwykle istotnym aspektem, jaki należy wziąć w tym przypadku pod uwagę, jest wysokość comiesięcznych rachunków za prąd. Jeśli nie przekracza ona 150 zł, wówczas z ekonomicznego punktu widzenia inwestycja w małą instalację fotowoltaiczną staje się zupełnie niezasadna. Dlaczego? Otóż koszt inwestycji niezależnie od tego, czy będzie to system o mocy 1,5 kWh czy 3,0 kWh będzie praktycznie taki sam.
Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja długo falowa, która zwraca się zazwyczaj po ok. 8-10 latach. Dlatego też, osoby rozważające możliwość przeprowadzki powinny dobrze przemyśleć swoją decyzję. Niemniej jednak nieruchomość wyposażona w panele fotowoltaiczne znacznie zyskuje na swojej wartości.
Kiepska lokalizacja to kolejny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Silne zacienienie ogniw spowodowane np. dużą ilością drzew, słupów bądź innych budynków sprawia, że wydajność całego systemu może spaść nawet o 20%. Równie ważna jest także konstrukcja dachu – najlepszym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych jest strona zachodnia lub wschodnia, zwłaszcza w przypadku małych instalacji fotowoltaicznych.