Czy fotowoltaika jest droga?
Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?
Czy fotowoltaika jest droga? Na ten temat można polemizować. Koszt inwestycji w Odnawialne Źródła zależy od różnych czynników. Kompletna instalacja PV składa się m.in. z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika), systemu mocującego oraz różnego rodzaju złączy i przewodów solarnych. Oczywiście największy wpływ na cenę instalacji mają panele i inwerter. Kosz zakupu jednego modułu waha się w granicach 3000 – 5000 zł. Biorąc pod uwagę konieczność montażu kilkunastu lub kilkudziesięciu takich paneli, łatwo można wywnioskować, że koszt inwestycji będzie dosyć spory.
Oprócz ceny zakupu niezbędnych elementów, do kosztów inwestycji doliczyć należy również zatrudnienie profesjonalnej firmy wykonawczej, która zajmie się montażem instalacji. To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą koszty eksploatacyjne systemu fotowoltaicznego, które są związane m.in. z myciem modułów oraz ich serwisowaniem i konserwowaniem.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Jak najbardziej! Generowanie zielonej energii sprzyja zarówno środowisku naturalnemu, jak i domowemu budżetowi. Montaż paneli fotowoltaicznych to prosty i skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Szacuje się, że suma zaoszczędzonych środków po 4-5 latach pokryje całkowity koszt inwestycji. To oznacza, że w kolejnych latach fotowoltaika przynosi już czysty zyski, a inwestor może cieszyć się w pełni darmowym prądem.
Jak zmniejszyć koszt budowy instalacji fotowoltaicznej?
O czym przed chwilą wspominaliśmy, inwestycja w OZE zwraca się po 4-5 latach. Niemniej istnieje kilka sposobów na zmniejszenie kosztów budowy przydomowej elektrowni. Osoby, które zdecydują się na instalację fotowoltaiki, mogą złożyć wniosek o dofinasowanie do swojej gminy, ale nie tylko. Ponadto, istnieje możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku. Warto tutaj wspomnieć o tym, że ulga termoizolacyjna przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem bądź współwłaścicielem domu mieszkalnego jednorodzinnego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys., w przypadku małżonków limit ten dotyczy każdego z nich, co oznacza, że łącznie mogą oni odliczyć ponad 100 tys.