Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele słoneczne. Do jej prawidłowego i efektywnego działania niezbędnych jest jeszcze kilka innych urządzeń. Zastanawiasz się, co wchodzi w skład kompletnego zestawu fotowoltaicznego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści dzisiejszego artykułu.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna nazywana inaczej instalacją PV to zestaw urządzeń przystosowanych do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną, tzw. zielonej energii.
W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że proces przemiany promieniowania słonecznego w prąd zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, przy wykorzystaniu zjawiska fotoelektrycznego. Pod wpływem działania promieni słonecznych, elektrony znajdujące się w ogniwach, a dokładniej w kryształach krzemu zostają wprawione w ruch. Prowadzi to do powstania różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego, co z kolei przyczynia się do wytworzenia prądu stałego. Ten po dotarciu do inwertera zostaje przemieniony na prąd zmienny (elektryczny). Zatem z czego dokładnie zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zestaw fotowoltaiczny – co wchodzi w jego skład?
Niezależnie od rodzaju wybranej instalacji fotowoltaicznej w skład kompletnego zestawu wchodzą m.in.:
- panele fotowoltaiczne – czyli moduły fotowoltaiczne (monokrystaliczne lub polikrystaliczne),
- inwerter – nazywany także falownikiem,
- system mocujący dostosowany do montażu paneli na dachu bądź na gruncie,
- różnego rodzaju złącza i przewody solarne,
- zabezpieczenia.
Ilość paneli fotowoltaicznych należy dobierać pod kątem warunków panujących w planowanym miejscu ich montażu, bieżącego zużycia oraz średniego rocznego zużycia energii w danym obiekcie, ilości energii oddawanej do sieci energetycznej, a także wysokości opustu na budowę systemu do produkcji prądu ze słońca.
Instalacja fotowoltaiczna – czy zakup akumulatora jest konieczny?
To pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających inwestycję w odnawialne źródła energii. Otóż należy pamiętać o tym, że akumulator stanowiący magazyn energii nie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej. Niemniej jednak jego zakup niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii w domowym akumulatorze, bez konieczności przechowywania ich w sieci publicznej. Tym prostym sposobem zyskasz niezależność od dostaw prądu, a także zabezpieczysz urządzenia elektryczne przed przepięciami.