Transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna Transformacja energetyczna sieci dystrybucji. Dlaczego transformacja będzie bolesna dla systemu ? Dlaczego jest to konieczne do zrobienia ? Jak będzie wyglądała sieć energetyczna za 20-30 lat ?

Dostęp do sieci energetycznej zgodnie z dyrektywą EU przysługuje każdemu obywatelowi. Korzystane z zalet energii elektrycznej wymaga prawidłowego podejścia i sprawnego działania zarówno PSE jak i OSD. Ważne jest aby ci operatorzy rozumieli ich rolę i nadążyli nad modernizacją sieci do zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Jak wygląda infrastruktura sieci na dzień dzisiejszy ?

Prąd w Polsce produkuje się głównie w elektrowniach węglowych i przesyła się go do klienta końcowego wykorzystując do tego rozległe sieci dystrybucji oraz stacji elektroenergetycznych. Dystrybutorzy w celu zredukowania strat na przesyle wykorzystują podwyższenie napięcia na elektroenergetycznych liniach przesyłowych.

W zależności od odległości, stosuje się różne wartości napięć które wynoszą:  

- od 220 do 400 kV (tzw. najwyższe napięcia), w przypadku przesyłania na duże odległości,
- 110 kV (tzw. wysokie napięcie), w przypadku przesyłania na odległości nie przekraczające kilkudziesięciu kilometrów,
- od 10 do 30 kV (tzw. średnie napięcia), stosowane w lokalnych liniach rozdzielczych.

Operatorzy wykorzystują wielu stacji rozdzielczych wysokiego napięcia oraz rozlicznych stacji transformatorowych, zmieniając średnie napięcie na powszechnie stosowane w instalacjach odbiorczych. Tego typu rozwiązanie pomimo, że obniża koszty związane z dystrybucją  energii ma niestety wady. Poważna wadą są  wąskie gardła jakie dana sieć jest wstanie przetransportować w danym czasie co za tym idzie ograniczenie mocy.
Konsekwencją tych ograniczeń jest brak mocy co przekłada się na ograniczenia np. w rozwoju firm lub też osiedli. Przez ostatnie lata jest wiele obszarów gdzie kliencie otrzymywali odmowę zwiększenia mocy co w konsekwencji przekładało się, że musieli rezygnować z inwestycji.

W 2018 roku co dziesiąty dom wykorzystywał pompę ciepła do ogrzewania. W 2020 już co trzeci budynek wykorzystywał to rozwiązanie do ogrzania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Tendencja jest wyraźna – od 2015 roku edukujemy klientów dlaczego gaz zostanie ograniczony w naszej ocenie max do 2050 roku. Nawet jeśli będzie dostępny to niestety koszt jego będzie wysoki i w ten sposób rząd zmusi ludzi do likwidacji tego źródła ogrzewania. Nie możemy mówić o przejściu na ogrzewanie domów pompami ciepła na dużą skalę czy też powszechnemu użytkowaniu samochodów elektrycznych bez drastycznych zmian w podejściu do budowania sieci dystrybucji.  

Magazynowanie energii w przydomowych instalacjach

Lekarstwem na ułomność sieci dystrybucji jest inwestycja w rozproszone źródła energii skorelowane z magazynami energii. Dzięki temu, że produkujemy energię w miejscu gdzie ją automatycznie konsumujemy nie potrzebujemy wykorzystywać sieci i jej ograniczeń. Straty na energii na przesyle są zminimalizowane praktycznie do zera. Dodatkowym atutem jest to, że energię z paneli fotowoltaicznych produkujemy w czasie największego obciążenia sieci. Proszę zwrócić uwagę, kiedy w lato 2015 były ograniczenia mocy i firmy musiały ograniczyć swoją produkcję, przez co poniosły wymierne straty za które niestety nikt im nie zwrócił.

Dzięki lokowaniu magazynu energii w miejscu jego zużycia zwiększamy w znaczący sposób ilość energii jaką zużywamy na własne potrzeby, w większym stopniu stajemy się niezależni od zakładów energetycznych zwiększając nasze bezpieczeństwo oraz z punktu technicznego magazyny mogłyby zostać wykorzystane do stabilizacji sieci.

Co musi się zmienić i jaka powinna być polityka państwa ?

Jeśli wierzymy w to, że samochody elektryczne zastąpią samochody spalinowe, to proszę mieć na uwadze, że każdy samochód ma bardzo duży magazyn energii który przy odpowiednich zapisach prawnych mógłby być wykorzystany do stabilizacji sieci. Z punktu technicznego już dzisiaj można sterować produkcją energii każdej Mikroinstalacji. Jeśli w Polsce powstanie 1 milion prosumentów w połączeniu z magazynem energii to daje niesamowite możliwości do zarządzania energia.

Czy osoby które stanowią prawo zaproponują rozwiązania które pozwolą każdemu obywatelowi produkować energię i ją sprzedawać tak jak to robią firmy, czy przepisy prawne umożliwią sprzedawanie mocy z naszego domowego magazynu ?

Czy sieci oddadzą prym obywatelom ? Wierzymy głęboko że przy aktulanym stanie sieci nie mamy innego wyjścia i to musi się zmienić. Czas pokaże czy dobrze przewidujemy przyszłość.
Transformacja energetyczna

Instalacje Fotowoltaiczne

RISEN TITAN 500Wp -

SMA STP 15000 TL-30

RISEN TITAN 505Wp

FoxESS T12

RISEN RSM40-8-400M G5.3

SMA STP 20000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

TRINA TSM-385 W MBB Vertex S FULL BLACK

HUAWEI SUN2000 12 KTL

TRINA TSM-395 W MBB Vertex S

SMA STP 15000 TL-30

SMA STP 20000 TL-30

SERAPHIM SRP-540-BMA-HV UWAGA OSTATNIE SZTUKI

SMA STP 25000TL-30

TRINA TSM-385 W MBB Vertex S FULL BLACK

HUAWEI SUN2000 33 KTL

RISEN TITAN 500Wp -

HUAWEI SUN2000 12 KTL

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE