Montaż paneli fotowoltaicznych



   Montaż paneli fotowoltaicznych na naszym dachu o mocy do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę oraz projektu budowlanego. Jednak decydując się na inwestycje w system solarny należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Instalacja bowiem musi bezproblemowo pracować przez wiele lat.
Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach domów, budynków gospodarczych, garaży ewentualnie na gruncie. 
Optymalnym kierunkiem, który zapewni najlepszą efektywność instalacji fotowoltaicznej jest południe. Kąt nachylenia paneli 20 - 40 stopni. Oczywiście na instalacje nie powinien padać cień drzew, kominów, innych budynków itp.
W niektórych przypadkach montaż na wschód i zachód jest bardziej efektywny niż instalowanie na południe przy użyciu trójkątów. Dzieje się tak dlatego, że koszty montażu wschód/zachód są niższe, mamy przeważnie większą powierzchnię pokrycia dachowego do wykorzystania, zmienia się krzywa produkcji energii, należy dobrać stosowny inwerter do takiej instalacji. 

   Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z połaci dachowych do montażu instalacji solarnej, możemy wykonać montaż paneli na gruncie wykorzystując odpowiedni system montażowy. Taka instalacja osiąga najlepsze zyski energii elektrycznej ( rekord to 1350 kWh z 1 kW ). Spowodowane to jest tym, że instalacje mają lepsze chłodzenie zapewnione przez wiatr oraz brak nagrzewającego się dachu pod panelami. To przekłada się na efektywniejszą pracę generatora fotowoltaicznego. 
Dodatkowym atutem instalacji naziemnych jest ich łatwiejsze serwisowanie. Koszt serwisu będzie znacznie niższy ponieważ dostęp do instalacji jest znacznie łatwiejszy. Jeśli jakaś firma wmawia nam, że instalacji nie potrzeba serwisować to proszę mieć na uwadze, że generator to urządzenie elektryczne, które oprócz produkcji energii ma być bezpieczne dla użytkowników. 

   Wracając do instalacji dachowych, duży wpływ na rozplanowanie będzie miał kształt dachu. W klasycznym systemie, w którym moduły są łączone szeregowo w tzw. „stringi”.
Wymagana jest równa, nie zacieniona powierzchnia do montażu wszystkich paneli (do 20 szt.) należy dobrać ilość modułów tak by nie było ich za mało, co wpływa na efektywność ani za dużo bo grozi to przekroczeniem dopuszczalnego napięcia.
 
   Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie instalacji w oparciu o falowniki Solaredge z optymalizatorami. Producent chwali się, że dzięki jego rozwiązaniu każdy moduł pracuje niezależnie i można montować je w miejscach zacienionych i pod różnymi kątami. Sugerujemy by takie instalacje projektować w oprogramowaniu producenta SolarEdge Designer (oprogramowanie bezpłatne).

Inwerter ( inaczej zwany falownikiem )

   Falownik to bardzo ważna część instalacji fotowoltaicznej. Zajmuje się on zmianą prądu stałego, wytwarzanego przez panele słoneczne na prąd zmienny, możliwy do wykorzystania przez nasze urządzenia. Należy dobrać odpowiednio falownik, biorąc pod uwagę możliwość np. rozbudowy instalacji. Instalatorzy mają wgląd w bardzo duże zasoby falowników europejskich, azjatyckich.
Falowniki mają możliwość zarządzania ich pracą przez wbudowane ekrany lub przez aplikacje dostępne nawet przez Internet na dowolnym urządzeniu mobilnym.
Przy montażu falownika musimy zachować zalecane odstępy przez danego producenta aby zapewnić optymalne chłodzenie urządzenia. Przy wyborze miejsca do montażu pamiętajmy o zweryfikowaniu głośności danego urządzenia i ewentualnego dyskomfortu z tym związanego. 

Zabezpieczenia 


   Każdy świadomy inwestor wie, że przy wyborze komponentów instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia instalacji od strony prądu stałego ( DC ) zmiennego ( AC ) oraz uziemienie instalacji. Bardzo istotne jest staranne poprowadzenie przewodów i zabezpieczenie ich przed możliwością uszkodzenia mechanicznego i wywołania spięcia. Więcej na ten temat piszemy w sekcji elektrycznej oraz PPOŻ. 

Ekipa 

   Jako firma instalacyjna specjalizująca się montażu instalacji zarówno domowych i przemysłowych mamy doświadczenia z wieloma ekipami instalacyjnymi. Według nas dobór odpowiedniej ekipy montażowej to klucz do sukcesu, a proces weryfikacji takiej ekipy nie jest prosty.
Montaż, uruchomienie i przeszkolenie inwestora w użytkowaniu nie kończy procesu. Większość klientów pozostanie w relacjach w firmą instalacyjną przez długie lata. Dlatego też należy zwrócić uwagę czy firma ma odpowiednie zaplecze logistyczne czy też biuro obsługi klienta. 
 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacje Fotowoltaiczne

JINKO JKM440-6TL4-V

Solaredge SE17K 3-fazowy

Solaredge SE25K 3-fazowy

SUNPRO POWER 355W

FRONIUS Symo 17.5-3-M

FRONIUS Symo 17.5-3-M

TRINA TSM-395 W MBB Vertex S

HUAWEI SUN 2000L-2KTL-L1

JA SOLAR JAM60S21 365 MR

HUAWEI SUN2000 8 KTL

RISEN RSM40-8-400M G5.3

Solaredge SE17K 3-fazowy

JINKO JKM440-6TL4-V

FoxESS T20

FoxESS T20

JA SOLAR JAM60S21 365 MR

Sofar Solar 33000TL-G2 2 MPPT 3-fazowy

JINKO JKM440-6TL4-V

Sofar Solar 50000TL 2 MPPT 3-fazowy

ASTRONEGRY - Producent: PANELE
QCELLS - Producent: PANELE
RISEN - Producent: PANELE
SUNLINK - Producent: PANELE
LONGI SOLAR - Producent: PANELE
SUNPOWER - Producent: PANELE
TRINASOLAR - Producent: PANELE
GCL - Producent: PANELE
REC - Producent: PANELE
JA SOLAR - Producent: PANELE
CANADIAN SOLAR - Producent: PANELE
LG - Producent: PANELE
SOFAR SOLAR - Producent: INWERTERY
SOLAREDGE - Producent: INWERTERY
FRONIUS - Producent: INWERTERY
SMA - Producent: INWERTERY
HUAWEI - Producent: INWERTERY
SUNPRO POWER - Producent: PANELE
TIGO - Producent: OPTYMALIZATORY
FoxESS - Producent: INWERTERY
DEHN - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
NOARK Electric - Producent: ZABEZPIECZENIA ELEKTRYCZNE
HELUKABEL - Producent: PRZEWODY ELEKTRYCZNE
BYD - Producent: BATERIE
LG Chem - Producent: BATERIE
BAKS - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
ENERGY 5 - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
BK SOLAR SYSTEM - Producent: ELEMENTY KONSTRUKCYJNE